İç cephe mantolama uygulaması, çok katlı, binalarda bina ,yönetimi tarafından dış cephe mantolama uygulaması kararı alınamadığı durumlarda daire sahipleri tarafından, uygulanabilecek bir yöntemdir.

Uygulama şekli dış cephe mantolama ,yöntemi ile birebir aynıdır. ,Bazı farkları vardır. Dış cephe mantolama da iç cephe mantolamaya göre daha kalın yalıtım malzemesi kullanılabilirken. İç cephe de bu oran, sadece 2-3 cm civarındadır.

İçten Isı Yalıtım

Uygulama sonucu duvarlar dekoratif şekilde boyanabilir, hatta isteğe ,bağlı olarak alçıpan uygulaması bile yapılabilir.

Bu uygulama yapılarak az, da çoksa ısı yalıtımı sağlanabilir. İç cephe yalıtım sistemlerinin katkısı az olduğu bir gerçek, aynı zamanda bazı olumsuz yönleri de vardır. İç cephe yalıtım, sistemlerinin olumsuz yönlerine gelecek olursak;

Uygulama zamanla ısı köpükleri oluşturur bu da tam ısı yalıtımı ,sağlamamasına sebep olur. Dış duvarlar da yalıtım olmadığı için dış cephe de oluşan çatlaklar sonucu yapı malzemelerinin ıslanmasına sebep olabilir. Bu durum zamanla iç cephede küf, mantar, boya dökülmesi gibi hasarlara neden olabilir.

Isıtma sistemleri ,kapatıldığı anda oda sıcaklığı hızla düşmeye başlar. İç cephe mantolama ,yöntemi yaz aylarında yalıtım sağlayamaz.

Uygulama yaptırmadan önce bu durumları da göz önüne almanızı öneriyoruz. Dış cephe mantolama sistemi binayı bir kapsül gibi sardığı için yüksek oranda ısı yalıtımı sağlar. ,Oysa iç cephe mantolama, sadece duvarlara ,uygulana bildiği için etkin bir yalıtım, sağlayamaz ve ısı kabarcıkları oluşmasına neden olur.